Filtry przeciwsłoneczne – fizyczny czy chemiczny?

Za oknem coraz piękniejsza pogoda, a co za tym idzie mamy większe nasłonecznienie. Kąpiele słoneczne i ekspozycja na słońce sa potrzebne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Tylko jak wszystko warto robić z głową. O ile wiosenny spacer nie zaszkodzi naszej skórze, tak np. całodzienna praca w ogródku lub leżenie na plaży latem bez ochrony w postaci kremu z filtrem, może mieć negatywne skutki. Jaki SPF wybrać?

O co chodzi z tym promieniowaniem?

Promieniowanie słoneczne składa się z różnych rodzajów promieni, z których każdy ma inny wpływ na skórę. Wyróżniamy:

Promieniowanie UVB

Promieniowanie UVB ma krótszą długość fali niż promieniowanie UVA.
Promieniowanie UVB jest głównym czynnikiem powodującym oparzenia słoneczne, które objawiają się zaczerwienieniem, pieczeniem i bólem skóry.
Długotrwałe narażenie na promieniowanie UVB może prowadzić do poważniejszych problemów skórnych, takich jak rogowacenie słoneczne i raka skóry.

Promieniowanie UVA

Promieniowanie UVA ma dłuższą długość fali niż promieniowanie UVB.
Promieniowanie UVA jest głównym czynnikiem powodującym fotostarzenie się skóry, czyli przedwczesne starzenie związane z ekspozycją na słońce. Powoduje zmarszczki, utratę elastyczności skóry i pojawianie się plam pigmentacyjnych. Promieniowanie UVA może również przyczynić się do rozwoju raka skóry.

Promieniowanie UVC

Promieniowanie UVC jest w większości absorbowane przez atmosferę i nie dociera do powierzchni ziemi w znaczących ilościach. Promieniowanie UVC jest najbardziej szkodliwe dla skóry, ale ze względu na swoją absorpcję przez atmosferę, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia skóry.

Warto pamiętać, że promieniowanie słoneczne jest obecne przez cały rok, nawet w pochmurne dni, a także odbija się od powierzchni, takich jak woda, piasek czy śnieg, zwiększając ekspozycję na skórę. Dlatego ważne jest, aby chronić skórę przed wszystkimi rodzajami promieniowania słonecznego, zarówno UVB, jak i UVA, stosując odpowiednie środki ochronne, takie jak kremy z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim SPF.

SPF – co to właściwie jest?

  • SPF oznacza Sun Protection Factor, czyli czynnik ochrony przeciwsłonecznej. Określa on zdolność filtru przeciwsłonecznego do blokowania promieniowania UVB. Wyższy numer SPF oznacza dłuższy czas ochrony przed oparzeniami słonecznymi.

Dlaczego warto stosować SPF?

  • Ochrona przed oparzeniami słonecznymi. Filtry SPF skutecznie chronią skórę przed promieniowaniem UVB, które jest główną przyczyną oparzeń słonecznych.
  • Zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się skóry. Promieniowanie UV powoduje uszkodzenia skóry i przyspiesza procesy starzenia się, takie jak pojawianie się zmarszczek i plam słonecznych. Stosowanie SPF pomaga zachować młodszy wygląd skóry.
  • Redukcja ryzyka wystąpienia nowotworów skóry. Długotrwałe narażenie na promieniowanie UV może prowadzić do rozwoju raka skóry. Regularne stosowanie SPF zmniejsza to ryzyko.
  • Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UVA. Niektóre filtry SPF chronią również przed promieniowaniem UVA, które może przyczynić się do uszkodzenia DNA skóry i powodować trwałe zmiany.

Filtr chemiczny czy mineralny?

Filtr mineralny

Mineralny SPF to ten zawierający np. tlenek cynku lub tytanu, lub oba. Po nałożeniu te ultradrobne minerały znajdują się na powierzchni skóry i działają jak fizyczna bariera odbijająca promienie słoneczne od cery, znacznie zmniejszając ryzyko poparzeń słonecznych, plam, czerniaka, przebarwień i tym podobnych.

Wymagając wyższego stężenia składników aktywnych niż ich chemiczne odpowiedniki, fizyczne preparaty mogą być gęstsze i bielsze.

Filtr chemiczny

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne to najpopularniejszy rodzaj ochrony przeciwsłonecznej na rynku — głównie dlatego, że są najłatwiejsze do sformułowania i są bardziej przezroczyste, lekkie, który jest prawie niewykrywalny na skórze.

Zamiast odbijać promienie UVA i UVB, jak poprzednie, formuły chemiczne pochłaniają je, rozpraszając się w górnych warstwach skóry, Następnie, w wyniku reakcji chemicznej, promienie zostaną uwolnione w postaci ciepła.

Jaka jest różnica mędzy filtrem chemicznym a fizycznym?

Podczas gdy mineralne i chemiczne filtry przeciwsłoneczne chronią skórę przed słońcem, nie są one tym samym. Oto kilka kluczowych różnic między nimi.

  • Składniki – mineralne filtry przeciwsłoneczne wykorzystują głównie dwa bezpieczne i skuteczne składniki (tlenek cynku i dwutlenek tytanu), podczas gdy chemiczne filtry przeciwsłoneczne zawierają kilka różnych składników, z których niektóre nie są jeszcze w 100% przebadane.
  • Metoda blokowania – chemiczne filtry przeciwsłoneczne pochłaniają promienie słoneczne, podczas gdy mineralne filtry przeciwsłoneczne je odbijają.
  • Penetracja skóry – składniki zawarte w mineralnych filtrach przeciwsłonecznych nie przenikają przez skórę, a chemiczne już tak.

Jak stosować SPF?

Niezależnie od rodzaju filtru na który się zdecydujesz (a to zależy od indywidualnych preferencji) to warto stosować kilka zasad.

  • Wybierz odpowiednią formę – SPF występuje w różnych formach, takich jak kremy, lotiony, balsamy, żele czy spraye. Wybierz tę formę, która najlepiej odpowiada twoim preferencjom i typowi skóry.
  • Nakładaj PRZED wyjściem na słońce – Stosuj SPF około 15-30 minut przed planowanym wyjściem na słońce, aby skóra mogła go wchłonąć.
  • Używaj odpowiedniej ilości – Nałóż wystarczającą ilość SPF, aby pokryć całą odkrytą skórę.
  • Regularnie go reaplikuj – SPF traci swoją skuteczność w miarę upływu czasu, dlatego należy go reaplikowac, nie wystarczy jednorazowe nałożenie.